28 March 2014

12 bukuritë e përdorimit të vajit të kokosit

Gjetja e një produkti të mirë për bukuri është sikur të bësh një mik të ri. Por gjetja e një produkti që mund të ndihmojë praktikisht në çdo çështje të bukurisë është si të gjesh një kupë të shenjtë. Vaji i kokosit, e cila është natyrore dhe në dispozicion në vetëm dyqanet ushqimore, është kjo kupa e shenjtë. Këto janë 12 bukuritë e përdorimit të vajit të kokosit:

Nxjerrja e vajit
Nëse nuk keni ndëgjuar për nxjerrjen e vajit, është koha të dëgjoni tani. Të shtrydhësh kokosin në gojë për më shumë se 20 minuta në ditë mund të ndihojë që të ç’helmoni trupin tuaj, të shëroni dhembjet e kokës, zbardhni dhëmbët dhe më shumë.
Zbutjen e thonjëve
Nëse i lani duart shpesh ose nëse thonjët tuaj kanë nevojë për pak butësi, aplikoni vajin e kokosit në gishtat tuaj dy herë në ditë.
Trajtimi i thatë mbaron
Aplikoni një një copë të kokosit në skajet e flokëve tuaj për të ndihmuar thatësinë, flokët e dëmtuara marrin një dozë të madhe të lagështisë.
Lyerja me kokos
Vaji i kokosit krijon një bazë të madhe për sapunët e trupit. Përzieni atë me sheqer pluhur dhe aplikojeni kokosin për të pasur një lëkurë seriozisht të butë.
Qetësimi
Nëse keni hundë që ju kullojnë ose keni alergji, vetëm tërhiqni një grimë të vajit të kokosit brenda hundës për lehtësim.
Buzë hidratuese
Përhapni vajin e kokosit mbi buzët tua para gjumit për hidratimin i cili ka shije të mahnitshme gjatë gjithë natës.
Heqja e grimit
Nëse keni vështirësi në heqjen e grimit, përdoni pak vaj të kokosit. Vetëm kujdesuni që të mos ju bie në sy.
Mbrojtja nga diegiet pas rruarjes
Aplikoni vaj të kokosit para çdo rruarje për të parandaluar acarimet.Bonus: Kjo mënyrë ju bën më të lehtë për të pastruar kremin e rrojës nga fytyra juaj.
Parandalimi i rrudhave
Përdorni vajin e kokosit në zonën rreth syve tuaj për të parandaluar rrudhat mbi dhe nën sy.
Trajtimi i fytyrës
Aplikoni vajin e kokosit për njolla dhe lëreni atë për rreth 15 minuta. Pastaj lajeni atë me ujë të ngrohtë dhe lëreni që ajri ta thajë lëkurën tuaj. Komponenti anti-bakterial i vajit do të punojë për të luftuar puçrrat në fytyrë.
Nxitjen e rritjes së flokëve
Aplikoni vajin e kokosit për çdo zonë ku floku është i rrallë për të nxitur rritjen e qelizave.
Lehtësimi nga diegiet e diellit
Aplikoni vajin e kokosit pasi i jeni ekspozuar diellit të fortë për të zbutur lëkurën tuaj.

Burimi: InfoShqip

No comments :

Post a Comment