09 April 2014

Ja si duhet ta mbajmë trupin në formë!

Ushqimet e paraqitura më poshtë na ndihmojnë që ta mbajmë trupin në formë, dhe mos të vuajmë nga mbipesha. Ato na ndihmojnë te kemi një bark të sheshtë, largojnë celulitin dhe na shuajnë ndjesinë e urisë.

Banania.Te jep energji dhe është e pasur me magnez. 

Kanella. Përmban antioksidues dhe fibra. Largon urine dhe ngadalëson tretjen e ushqimit. Nga ana tjetër ajo ekuilibron glicerine dhe rregullon prodhimin e insulinës.

Limoni. Është agrume me pak kalori dhe e pasur me vitamine C. I pasur me fibra limoni favorizon tretjen dhe fale aciditetit ndihmon stomakun te shkatërrojnë yndyrat e dëmshme.

Kungulli. Përmban pak kalori dhe është i pasur me minerale, vitamina dhe fibra. Djeg yndyrat. Ka 95% ujë, pak natrium dhe fibrat mundësojnë ruajtjen e një barku te sheshte.

Buka e thekrës. Ka pak kalori dhe shume fibra. Kjo lloj buke te ngop dhe te shuan urine.

Molla. Është pak kalorike dhe e pasur me minerale dhe obligo elemente. Pektina është fibra e mollës qe ndihmon ne largimin e ndjenjës se urisë.

Quinoa. Është një drithë e cilësuar si “super ushqim” nga Organizata botërore e shëndetësisë. Ka pak yndyre, e pasur me fibra dhe përmirëson tretjen e ushqimit.

Tërshëra. Përveçse nuk ka kalori, ajo favorizon dhe transit me te mire intestinal duke sjelle efektin e ngopjes menjëherë.

Çaji jeshil. Ky çaj ndihmon organizmin te harxhoje me tepër energji dhe largon yndyrat.

Midhjet. Te pasura me proteina dhe kripëra minerale, ato përmbajnë vetëm 2% yndyre. 

/Shekulli Online/S.H./

No comments :

Post a Comment